سلفون چاپی
دسته‌ی محصول: تولید سلفون
  1. خانه
  2. »
  3. تولید سلفون
  4. »
  5. چاپ سلفون

چاپ سلفون

سلفون‌ها یکی از محصولات شیمیایی پلیمری مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی به شمار می‌آیند. معمولا برای زیبایی بخشی و‌ همچنین جلوه بیشتر به محصولات بسته‌بندی شده، از چاپ سلفون استفاده می‌شود. چاپ بر روی سلفون،  با استفاده از روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. کیفیت چاپ در هر روش با توجه به تیراژ چاپ و نوع آن متفاوت است. از مزایای سلفون‌های چاپی می‌توان ‌به برخورداری آن‌ها از شفافیت بالا و هزینه پایین آن نسبت به سایر انواع چاپ اشاره کرد. بنابراین می‌توان گفت چاپ روی سلفون از اهمیت بالایی برخوردار است. از این‌رو ما در این مقاله به معرفی چاپ‌ سلفون، توضیح روش چاپ، ویژگی‌ها و قیمت چاپ سلفون پرداخته‌ایم.

سلفون چیست؟

در ابتدا قبل از این‌که به بحث در مورد چاپ سلفون پرداخته‌ شود لازم است اطلاعاتی در مورد سلفون، انواع و ویژگی‌های آن به شما مخاطبان عزیز ارائه دهیم.

سلفون در واقع همان نایلون و نایلکس‌ مورد استفاده در صنایع بسته‌بندی است که معمولا در انواع مختلف مات یا شفاف، نیمه شفاف و … تولید می‌شوند. سلفون‌ها با استفاده از دستگاه‌های نیمه اتومات یا اتومات از طریق حرارت‌دهی به دور محصول مورد نظر پیچانده می‌شوند.‌ فیلم‌های سلفون از نفوذ گرد و غبار، رطوبت و … به داخل محصول جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این، استفاده از سلفون در صنایع بسته‌بندی، باعث راحت‌تر شدن و همچنین سرعت بخشی به حمل و نقل محصولات می‌شود. از مهم‌ترین انواع سلفون می‌توان به سلفون رولی، استرچ، کیسه‌ای، فانتزی، ترس، حرارتی و ضخیم اشاره کرد.

منظور از چاپ سلفون چیست؟

چاپ روی سلفون شامل طراحی لوگو، تصویر، نوشته یا هر نوع دیگری از تصویر بر روی سلفون است. شرکت‌های تولیدی برای تبلیغ برند و محصولات خود، معمولا از چاپ بر روی انواع سلفون استفاده می‌کنند. این کار نسبت به سایر روش‌های تبلیغاتی مقرون به صرفه‌تر است. همان طور که در بخش مقدمه گفته شد چاپ‌های سلفون‌ با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هر روش ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد.

انواع چاپ بر روی سلفون

چاپ‌های سلفون بر اساس میزان ضخامت و محصول مورد بسته‌بندی در انواع مختلفی صورت می‌گیرد. برخی از مهم‌ترین انواع چاپ روی سلفون عبارتند از:

چاپ سلفون متالایز

سلفون متالایز یکی از انواع پرکاربرد در صنایع بسته‌بندی است که از ماده اولیه پلیمری پلی‌پروپیلن ساخته می‌شود. سلفون متالایز به منظور چاپ انواع لیبل، استیکر و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چاپ‌ها بسیار پرکاربرد و رایج هستند.

چاپ مخصوص سلفون صدفی

یکی دیگر از انواع چاپ بر روی سلفون، به عنوان چاپ صدفی شناخته شده است که سلفون مورد استفاده در آن از جنس لمینت تولید می‌شود. رنگ این نوع سلفون صدفی روشن است که جلا و درخشندگی خاصی به آن می‌بخشد. این نوع سلفون در بسته‌بندی‌های بستنی، کیک و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ ویژه سلفون شفاف

یکی از انواع پرکاربرد و رایج سلفون‌ها، سلفون شفاف است. این نوع سلفون از جنس pp است که استحکام و مقاومت متوسطی دارد. چاپ بر روی انواع سلفون شفاف به دو روش هلیو و فلکسو انجام می‌شود. چاپ سلفون شفاف در بسته‌بندی انواع محصولات غذایی مانند ماکارونی، حبوبات و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل چاپ بر روی سلفون

چاپ هر نوع سلفون دارای مراحل مختلفی است که بر اساس میزان تولید آن تعیین می‌شود. کمترین سفارش برای سلفون‌های چاپی، ۲۰۰ کیلوگرم است. در اجرای مراحل مختلف چاپ، توجه به ابعاد و سایز مورد نظر نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. کوچک‌ترین ابعاد چاپ نایلون به صورت ۴ در ۵ و تا ۴۰ در ۵۰ نیز امکان‌پذیر است.

سلفون بسته بندی ضخیم

گاهی اوقات چاپ‌های سلفون با تیراژ بسیار کم، مدنظر است که در این مواقع از همان روش چاپ ویژه سلفون ۲۰۰ کیلوگرمی استفاده می‌شود. در این روش نایلون یا نایلکس مورد نظر باید در یک‌ مرحله جرقه‌گیری شوند تا بعد از چاپ ریزشی نباشند. معمولا قیمت چاپ سلفون با این روش مناسب است.

ویژگی‌های چاپ سلفون

سلفون‌های مخصوص مواد غذایی برای چاپ از مواد رنگی استفاده می‌کنند که در زمان نگهداری غذا، مشکل تغییر رنگ و پس‌دهی در سلفون ایجاد نشود.‌ این ویژگی به این دلیل است که رنگ‌هایی که در سلفون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به هیچ وجه حلال ندارند و همچنین در هنگام چاپ انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

مزیت‌های چاپ بر روی سلفون

بسته‌بندی سلفون با استفاده از سلفون‌های چاپی باعث ایجاد مزیت‌های بسیاری برای محصول مورد نظر می‌شود. با استفاده از چاپ روی سلفون محصول داخل بسته کاملا معرفی و شناسایی می‌شود. علاوه بر این، باعث جذب بیشتر مشتریان و در نتیجه بالا رفتن میزان فروش محصول خواهد شد. به همین منظور بهتر است که سلفون مورد استفاده با چاپ اختصاصی شرکت تولید کننده، همراه باشد. به طور کلی سلفون چاپی به طور مستقیم با حجم فروش و میزان سود یا بازدهی شرکت در ارتباط است.

یکی دیگر از مزیت‌های سلفون چاپی، مقرون به صرفه‌ بودن آن است. در عین مقرون به صرفه بودن، سلفون‌های چاپی از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند. استفاده از سلفون چاپی به صورت چند منظوره انجام می‌گیرد، در واقع با این روش، شرکت همواره در حال تبلیغ و توسعه‌ی ارتباطات با فضای بیرون است.

قیمت چاپ سلفون

یکی از مسائل مهم در مورد چاپ بر روی سلفون، قیمت آن است. به دلیل نوسانات قیمت دلار و تأثیر آن بر روی مواد اولیه چاپ سلفون، این‌ مسئله همواره باید مدنظر قرار گیرد.‌ زیرا نمی‌توان تعرفه ثابتی برای قیمت چاپ تعیین کرد. ازاین‌‌رو تولیدکنندگان باید به نوسانات قیمت ارز توجه معطوف داشته باشند. بنابراین هر کدام از روش‌های چاپ‌ هلیوگراور یا فلکسو بر اساس مواد اولیه مورد استفاده، قیمت‌گذاری می‌شوند.

جمع‌بندی

پس از تولید سلفون چاپ آن حائز اهمیت بالایی است، در این مقاله توضیحات مختصری راجع به سلفون و انواع آن‌‌ها داده شد. همان‌طور که ‌مطالعه کردید، در بخش‌های دیگر مقاله نیز در مورد چاپ روی سلفون و‌ چگونگی مراحل آن نکاتی ارائه شده است. این موارد شامل یک سری روش‌ها و تکنیک‌های ویژه در روش‌های چاپ سلفون است که باید به آن‌ها توجه ویژه کرد.‌ به طور کلی روش‌های چاپ بر روی سلفون شامل هلیوگراور و فلکسو است که هر کدام در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از سلفون‌های چاپی دارای مزایا و ویژگی‌های مهمی است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ می‌توان به مناسب بودن قیمت چاپ سلفون، آسانی حمل و نقل و جنبه‌ی تبلیغاتی آن اشاره کرد.

سوالات متداول

چاپ سلفون به چند روش انجام می شود؟

این چاپ شامل روش‌های متالایز، صدفی و چاپ شفاف بر روی سلفون است.

چاپ سلفون بسته بندی به چه علت انجام می‌پذیرد؟

چاپ سلفون به دلیل تبلیغات و درج اطلاعات شرکت و یا معرفی برند انجام می‌شود.

محصولات مشابه

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “چاپ سلفون”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *