خرید کیسه اتوکلاو
دسته‌ی محصول: تولید سلفون
 1. خانه
 2. »
 3. تولید سلفون
 4. »
 5. کیسه اتو کلاو

کیسه اتو کلاو

کیسه اتوکلاو، یکی از ضروری‌ترین لوازم جانبی مورد استفاده در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی است، که برای استریلیزاسیون مواد و وسایل مختلف در آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کیسه، دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت بوده به طوری که دمای ۱۲۱ درجه اتوکلاو را می‌تواند تحمل کند و آسیب نبیند . یکی از تولیدات مهم در صنعت محصولات پلاستیکی، کیسه‌های زباله هستند که وابسته به مواد نگهدارنده می‌توانند در انواع مختلفی تولید شوند. در بیمارستان‌ها به دلیل وجود پسماندهای عفونی و قارچی، ضروری است که از کیسه‌ با قابلیت‌های متفاوتی از کیسه زباله‌های معمولی استفاده شود تا پسماندهای خطرناک و سمی به محیط اطراف آن نفوذ نکند. یکی از کیسه‌های پرمصرف برای این کاربرد، کیسه زباله اتوکلاو است که به نام کیسه امحاء نیز شناخته می‌شود. همراه ما باشید تا در این مقاله با این کیسه زباله و مزایا آن آشنا شویم.

کاربرد کیسه اتوکلاو

علت استفاده از کیسه اتوکلاو این است که، تمام مواد غیر عفونی و عفونی آلوده شده با عوامل بیولوژیک شامل بقایای نمونه های محیط کشت تلقیح شده , پاتوژن های رشد کرده , سلول‌های انسانی, حیوانی و گیاهی , مواد آلوده شده به مدفوع انسان یا حیوان , محصولات خونی انسان و حیوان باید درکیسه های مخصوص اتوکلاو  با برچسب مخصوص خطر بیولوژیکی جمع آوری شوند سپس اتوکلاو شوند.

 

کیسه اتوکلاو چیست؟

کیسه زباله اتوکلاو نوعی کیسه پلاستیکی از جنس پلی پروپیلن است که برای جمع آوری پسماندهای عفونی بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها کاربرد دارد. این محصول با قابلیت حرارتی بالا و ضخامت ۱۵۰ تا ۱۷۰ میکرون، مقاومت بالایی در برابر پارگی دارد و در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. همچنین قابلیت چاپ بر روی این نایلون امکان شناسایی راحت‌تر کیسه اتوکلاو از سایر کیسه‌های معمولی را می‌دهد. در این صورت جمع آوری این نوع زباله‌های خطرناک با سهولت بیشتری همراه است. معمولا کیسه اتوکلاو بیمارستانی در عرض‌های مختلفی تا ۸۰ سانتی‌متر تولید می‌شود تا پاسخگو نیاز گستره وسیعی از مصرف کنندگان باشد. یکی از نکات مهم و حائز اهمیت در این نایلون، نسوز بودن آن است. زیرا در شرایط بیمارستانی کیسه جمع آوری پسماند در دستگاه‌های خاص به روش‌های اتوکلاو، هیدروکلاو و… ضدعفونی می‌شود که به کیسه‌های مقاومی چون کیسه زباله اتوکلاو نیاز است.

مزایا استفاده از کیسه اتوکلاو

دفع پسماندهای بیمارستانی یکی از چالش‌های مهم در این حوزه است که تولید کیسه زباله اتوکلاو نقش مهمی در برطرف سازی این چالش دارد. بنابراین می‌توان این محصول را یکی از تجهیزات ضروری بیمارستان‌ها و آزمایشگاه دانست که کمک زیادی به جلوگیری از شیوع آلودگی‌ها می‌کند. به طور کلی از مزایا استفاده از اتوکلاو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مقاومت بالا در برابر حرارت تا ۱۶۰ سانتی گراد
 • استحکام کافی در برابر سوراخ شدگی و پارگی
 • دوخت مناسب در کف کیسه
 • تنوع رنگبندی
 • قابلیت چاپ آرم خطر زیستی و دیگر اطلاعات مورد نیاز
 • تولید در انواع ابعاد، ضخامت، تعداد لایه و…
 • امکان تولید به صورت پرفراژ دار

مزیت اصلی این کیسه کمک به ضدعفونی کردن پسماندهای عفونی است که با وجود مزایا دیگر نام برده شده می‌توان این محصول را نمونه مناسبی برای جمع آوری پسماندهای بیمارستانی معرفی کرد.

تفاوت کیسه زباله اتوکلاو با کیسه زباله معمولی

با توجه به اینکه کیسه زباله اتوکلاو منحصرا برای جمع آوری پسماندهای خطرناک کاربرد دارد، بنابراین باید از ویژگی‌های منحصر به فری برخوردار باشد که در کیسه زباله معمولی یافت نشود. در اولین گام می‌توان به مواد اولیه این دو نوع کیسه اشاره کرد. کیسه زباله معمولی از مواد اولیه درجه دو و سه تهیه می‌شود که با قیمت مناسب برای جمع آوری زباله مقرون به صرفه است. در صورتی که به دلیل شرایط خاص ضدعفونی کنندگی کیسه اتوکلاو، این کیسه باید از مواد اولیه درجه یک با مقاومت بالا تولید شود. کیسه زباله معمولی در ضخامت پایین تری تولید می‌شود و بیشتر برای جمع آوری پسماندهای سبک تر و خشک در مصارف خانگی کاربرد دارد. اما کیسه زباله اتوکلاو با ضخامت بالا و به صورت چندلایه، برای جمع آوری و ضدعفونی کردن پسماند بیمارستان و آزمایشگاه کاربرد دارد. همچنین دوخت این نوع کیسه از نمونه معمولی استحکام بالاتری دارد تا در شرایط تجمع و سنگینی مواد در کف کیسه، دچار پارگی نشود.

استفاده از کیسه زباله اتوکلاو

کیسه امحاء پسماند عفونی طی شرایط خاص و با دمای بالا ضدعفونی می‌شود تا از میزان آلودگی پسماند موجود کم شود و از شیوع بیماری جلوگیری شود. بنابراین باید از مقاومت خوبی در برابر حرارت برخوردار باشد. همچنین در روش دیگری چون خرد کردن زباله‌ها، زباله‌های خرد شده درون کیسه اتوکلاو قرار گرفته و سپس تحت نفوذ بخار ضدعفونی می‌شوند. در تمامی روش‌های ضدعفونی کردن پسماند‌های درون کیسه، کیسه باید کیفیت اولیه خود را حفظ کند. بنابر این شرایط، استفاده از کیسه زباله اتوکلاو به جای نمونه‌های معمولی اهمیت بیشتری می‌یابد. از دیگر دلایل استفاده از کیسه اتوکلاو دوخت مقاوم کف آن است که از کوچک ترین نشتی و انتشار مواد سمی به محیط اطراف جلوگیری می‌کند. بنابر نکات اشاره شده باید به هنگام تهیه این محصول دقت کافی داشته باشید تا از تولیدکننده‌ای معتبر محصول باکیفیت تهیه کنید. در غیر این صورت مشکلاتی چون پارگی، نشتی، باز شدن دوخت و… می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به وجود آورد و سلامت پرسنل را به خطر اندازد.

انتخاب کیسه اتوکلاو

برای انتخاب درست کیسه زباله اتوکلاو باید در ابتدا روش ضدعفونی کنندگی پسماند مشخص شود. همانطور که پیشتر اشاره شد برای هر یک از روش‌ها از شیوه‌های گوناگون ضدعفونی کنندگی پسماند استفاده می‌شود. بنابراین نایلون باید از قابلیت‌های کافی برخوردار باشد. یکی از روش‌های ضدعفونی کردن پسماند بیمارستانی، روش شیمیایی است که از طریق استعمال ماده گندزا به کیسه و قرارگیری در دستگاه انجام می‌شود. این دستگاه در پایان عملیات ضدعفونی کنندگی، سر کیسه زباله اتوکلاو را دوخت می‌زند. بنابراین کیسه‌های تولیدی باید ساختار متفاوتی از دیگر روش‌ها داشته باشند. با استعمال ماده گندزا، پسماندها در کف کیسه اتوکلاو تجمع می‌یابند، که بهتر است کیسه از مقاومت و دوخت مناسبی در قسمت کف آن برخوردار باشد. وجود کیسه اتوکلاو چندلایه با استحکام بالاتر احتمال پارگی و باز شدن دوخت کمتری دارد و باعث حصول اطمینان از عدم نفوذ مواد سمی و خطرناک به محیط اطراف می‌شود. بعد از انتخاب روش ضدعفونی کنندگی پسماند بیمارستانی، ضخامت، ابعاد، رنگ و دیگر شرایط فیزیکی کیسه را مشخص کرده و با مشاوران فروش تولیدکنندگان برای انتخاب نمونه بهتر، مشورت کنید.

نکات مهم در استفاده از کیسه اتوکلاو بیمارستانی

 • بهتر است برای عملکرد بهتر کیسه زباله اتوکلاو به نکاتی که در ادامه ذکر می‌شود توجه کنید و با خرید یک کیسه باکیفیت، عملیات ضدعفونی کنندگی پسماندها را با سهولت بیشتری همراه کنید.
 • بهتر است یک چهارم کیسه خالی بماند تا نفوذ بخار به تمامی قسمت‌های کیسه به درستی صورت گیرد. همچنین می‌توانید با شل کردن گره کیسه و یا استفاده از یک پیمانه آب درون آن، عملکرد ضدعفونی کنندگی باکیفیت بیشتری داشته باشید.
 • برای ضدعفونی کردن پسماند‌های درون کیسه اتوکلاو، بهتر است از حرارت ۱۲۱ درجه و فشار ۱۵ پوند بر اینچ مربع استفاده شود. حداقل زمان مورد نیاز برای انجام این عملیات بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در نظر گرفته می‌شود.
 • برای جمع آوری پسماند نوک تیز باید از کیسه‌های مخصوص استفاده کنید. بنابراین این نوع پسماند را در کیسه اتوکلاو  قرار ندهید.
 • در نهایت بهتر است به هنگام خرید کیسه زباله اتوکلاو، نکات استفاده از آن را از تولیدکننده جویا شوید تا با توجه به شرایط تولید و ویژگی‌های محصول، دستور کار مناسبی دریافت کنید.

 

خرید کیسه اتوکلاو

 

قیمت کیسه اتوکلاو

عوامل موثر در قیمت کیسه اتوکلاو شامل ضخامت کیسه، اندازه کیسه، جنس کیسه، تعداد کیسه در بسته، تولید کننده و نوع بسته‌بندی است. کیسه‌های با ضخامت بالا و اندازه بزرگتر معمولاً قیمت بالاتری دارند. همچنین، کیسه‌های تولید شده از مواد با کیفیت بالا نظیر پلی‌پروپیلن، قیمت بالاتری نسبت به کیسه‌های ساده پلی‌اتیلن دارند. نوع بسته‌بندی نیز می‌تواند قیمت را تحت تأثیر قرار دهد، زیرا بسته‌بندی محکم و قابل انعطاف باعث کاهش خراب شدن محصولات در حین حمل و نقل می‌شود.

جمع بندی

در کل، کیسه اتوکلاو به عنوان یک راه حل اساسی برای بسته‌بندی وسایل پزشکی و مواد قابل اتوکلاو استفاده می‌شود و ویژگی‌های بی‌بو، ضدعفونی و مقاوم در برابر حرارت و فشار بالا را دارا است. به علاوه، عوامل متعددی مانند ضخامت، اندازه، جنس و نوع بسته‌بندی می‌توانند قیمت کیسه اتوکلاو را تحت تأثیر قرار دهند. کیسه زباله اتوکلاو نوعی کیسه پلاستیکی پرکاربرد در بیمارستان‌ها است که کمک زیادی به ضدعفونی کردن پسماندهای خطرناک می‌کند. این کیسه با مقاومت بالا در برابر حرارت، پارگی و… از نفوذ بیماری به محیط اطراف جلوگیری کرده و باعث حفظ سلامت محیط می‌شود. ما در این مقاله به بررسی ویژگی‌های کیسه زباله اتوکلاو و نحوه انتخاب آن پرداختیم. شما می‌توانید با مشورت از مشاوران فروش تولیدکنندگان مختلف، در نهایت محصول مناسب را شناسایی کنید.

سوالات متداول

علت استفاده از کیسه اتوکلاو چیست؟

معدوم کردن زباله‌های بیمارستانی از اهمیت بالایی برخوردار است. کیسه اتوکلاو کیسه‌ای مخصوص جهت از بین بردن و یا نگهداری نمونه‌های بیمارستانی است که کاربرد زیادی دز بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها دارد.

محصولات مشابه

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “کیسه اتو کلاو”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *